2 Nisan 2020 Perşembe

Yüksek getirili tahviller

 Brent petrol bugün %35 prim yaptı ve ardından düzeltme geldi. Abd Başkanı Trump, Rusya ve Suudi Arabistan arasında anlaşma sağlandığını ifade etti ama iki ülkeden bu yönde bir açıklama yok. Trump iki ülkenin 15 milyon varil üretim azaltacağını ifade etti ki bu açıklamanın inandırıcılığı şüpheli...  Bahsedilen rakam Rusya ve Arabistan'ın toplam üretim kapasitesinin neredeyse yarısı ! Petrol fiyatlarında düşüş en fazla bizi olumlu etkiler ama petrol fiyatları sebebiyle iflasların yaşanması bizi de olumsuz etkileyebilir o yüzden petrolde bir miktar iyileşme bizim açımızdan da olumlu olabilir. Petrol fiyatlarındaki düşüş bizi neden olumsuz etkileyebilir sorusuna gelince;


 Yüksek getirili Tahvil ne demektir


 Yüksek getirili tahviller( high yield bonds) veya  çöp tahviller(junk bonds) üç büyük kredi derecelendirme kurumuna göre yatırım yapılabilir seviyenin altında kredi notu olan tahvillere verilen isimdir. Geçmişte adlarından da anlaşılabileceği çok fazla talep görmeyen bu varlıklar günümüzde negatif getirili tahvillerin 15-20 trilyon dolar civarında bir büyüklüğe ulaşması sebebiyle talep görüyordu. Dünyada makul getiriye sahip varlık türleri hızla azaldığı için en muhafazakar fonlar bile nispeten riskli olan bu tahvil türlerine yatırım yapmak zorunda kalmaktadırlar basit bir örnek için 2018'de Moody's Abd'deki emeklilik fonlarının çok büyük sıkıntıda olduklarını ve 2020'de Fed faizleri %4'leri aştıktan sonra bu şirketlerin rahatlayacağını ifade etmişti (Rakamları yanlış hatırlıyor olabilirim.) ve tabii ki böyle bir olay hiç gerçekleşmedi. Emeklilik fonları, sigorta şirketleri vb. sürekli varlıklarını artırmaz zorunda olan birçok yatırım şirketi çaresiz yüksek riskli ve yüksek getirili tahvillere yönelmez zorundadırlar.


Yüksek getirili tahvillerin özellikleri


  • Junk bonds piyasa fiyatına göre %1.5-3 daha fazla getiri vaat eder.
  • Piyasaları çok daha oynaktır.
  • İflas riskleri doğal olarak yüksektir.

 Yüksek getirili tahvillerin riski de yüksek olduğu için yatırımcılar bunlara tek bir ihraççıdan almak yerine yatırım fonları (ETF) şeklinde alarak riski yayarlar ve bizi ilgilendiren sorun da burada başlıyor. Bilindiği gibi Türkiye'nin de kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin altında ve şirketlerimizin de kredi notu çok çok anormal şartlar olmadığı müddetçe ülke notunun üzerinde olmaz yani yüksek getirili tahviller bizim varlıklarımızı da kapsıyor. Dünyada Junk bonds denince akla doğrudan petrol/enerji şirketleri geliyor çünkü 2014'te Abd önderliğinde Rusya'nın petrol fiyatları üzerinden cezalandırılması planı sonrası bütün dünyada enerji sektörü terste kaldı ve şirketler uzun yıllardır sıkıntılı mesela geçen sene birçok ülkede borsalar son derece pozitif iken olumsuz ayrışan sektörlerin başında hep enerji sektörünü gördük bu sebeple de enerji sektörü sıkıntı yaşayınca yatırım fonları aracılığıyla yüksek getirili bütün tahvillere zarar vermesi beklenebilir.

 Özetle petrol fiyatlarının düşmesi bizim için kesinlikle çok pozitif ama bunun bir iflas furyası tetiklemesi bizi dolaylı yönden olumsuz etkileyebilir.

Ekleme: Petrol üreticileri fiyat savaşına başladılar-link-


Ekleme-2: -Türkiye'nin kredi notu ne demektir-


Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme