7 Nisan 2020 Salı

Contango nedir

Contango nedir


 
 Contango; vadeli olarak işlem gören bir emtiada spot fiyatın veya daha yakın döneme ait sözleşme fiyatlarının ileri tarihli sözleşmelerdeki fiyattan daha düşük olduğu durumu ifade eder. Piyasanın contango durumu göstermesi basitçe bir varlığın ileri de değer kazanacağını ifade edebilir ama bununla beraber Contango piyasa teorisi bize piyasanın contango durumda olmasının bazen taşıma ve stoklama maliyetinden kaçınma sebebiyle de gerçekleştiğini ifade eder.

 Daha basitçe ifade edelim elimizde 100 birim fiyatlık bir emtia olsun; bunun altı ay sonraki sözleşmelerde fiyatı 105 lira ise bu durumdan piyasanın bizim elimizdeki emtianın değer kazanacağını beklendiği sonucunu çıkarabiliriz ama konuştuğumuz emtia doğalgaz veya petrol gibi ( Rusya ve Suudi Arabistan anlaşamazsa bu konu yakında bu emtialar için de  tekrar gündeme gelecek.) stoklaması maliyetli bir varlık ise veya altın, gümüş gibi taşıması riskli, maliyetli bir varlık ise fiyat artışı beklentisi yoksa bile vadeli fiyatlar spot fiyatın üstünde olabilir fakat bu durum emtiada değer artışı beklentisini değil maliyetten kaçınmayı ima edebilir yani 100 birim fiyatı olan varlık altın olsun; beklenti altı ay sonra da altının 100 birim değeri olacağı iken kasa maliyeti 6-7 birim ise 100 birim değerde olacağı umulan altına 105 birim ödeme yapmak cazip olabilmektedir. Bu mevzu daha çok petrol, doğalgaz gibi emtiaları yakından ilgilendiren bir mevzu iken son zamanlarda değerli madenleri de ilgilendirmektedir. Alttaki videoda durum görsel olarak daha net olarak anlaşılabilir.


 Altın konusuna gelince biraz bizim özelimizde gram altın için pozitif olabilecek onlarca dinamik aynı zamanda çakıştı ama bununla beraber yazıda bahsettiğim gibi contango piyasa durumu da altında mevcut. (Dün şuraya yazmıştım, okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim: Gram altın neden yükseliyor) Altında vadeli fiyatlar uzun süredir spot fiyatın çok ilerisinde ve altını pozitif etkileyebilecek birçok faktör bulunurken bunu altına karşı pozitif beklentiler ile izah edebiliriz.

 Altın için çok pozitif şartlar mevcut olmakla beraber vadeli fiyatlardaki yükselişte farklı dinamikler de var. Altın arzı da mevcut salgından olumsuz etkileniyor.(Madenler bir süreliğine kapanıyor.) Bazı altın rafinerileri salgın sebebiyle kapandı ve fiziksel altın üzerine yapılan sözleşmeler teknik sorunlarla(her borsanın kendine göre sözleşme yaptığı farklı altın standartları, ölçüleri var.) karşılaşıyor. Mesela Abd borsalarında fiziksel altın sorunu yaşanmıştı ve teknik, lojistik sorunlar sebebiyle bu problemin çözümü nispeten zorlu oldu ama bu anormal şartlar spekülatörler için olumlu koşulları beraberinde getirdi. Alttaki videoda Tunç bey duruma değinmiş. Özetle altını etkileyen birçok pozitif dinamikle beraber önemli spekülatif gelişmelerde var ve fiyatları sürükleyen ana dinamik nedir tespiti yatırımcıya kalmış ama piyasa gelişmeleri kadar fiyatlamalarda anormal koşulların da etkisini takip etmek bu dönemde faydalı olabilir.


Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme