21 Nisan 2020 Salı

Petrole nasıl yatırım yapılır

 İçinde bulunduğumuz petrol fiyatlarının dip yaptığı şu günlerde petrole nasıl yatırım yapılır sorusu da bayağı popüler oldu. En başta şunu ifade etmem gerektiğini düşünüyorum son günlerde petrol fiyatlarının akıl almaz şekilde düşüş göstermesi sonrası yatırımcılarda petrolden çok rahat para kazanılabileceğine dair bir algı oluştu; kişisel fikrim en azından yeni yatırımcılar için bu düşünce hatalı çünkü petrol piyasasının daha yaygın bilinen yatırım enstrümanlarına göre çok daha karmaşık dinamikleri var.

 Brent petrol nasıl alınır, emtia nasıl alınır gibi sorulara hiç girmeyeceğim zaten internet ortamında her bankanın emtiaları yatırımcılara nasıl sunduğuna dair veri mevcut ve işlem süreci de bankadan bankaya kuvvetle muhtemel değişiyordur.
Petrole nasıl yatırım yapılır


  
Petrole nasıl yatırım yapılır sorusuna anladığım kadarıyla cevap vermek gerekirse ilk başta yatırımcılar petrol kontratı alabilirler. Örnekle açıklamak gerekirse şu an alıcısına üstüne para verildiği iddia edilen WTI ham petrolün varilinin Haziran kontratının 21 doların biraz üzerinde fiyatı mevcut; bunu alan yatırımcın Haziran vadeli varil fiyatı artıp azaldıkça  kontratının değeri azalıp artacak fakat ay sonunda aldığınız petrolü deposuna indirmeyecek yatırımcılar ay sonundan önce kontrattan çıkmalıdırlar dün petrolü üzerine para vererek satan yatırımcılar kuvvetle muhtemel bu ayrıntıyı bilmeyen yatırımcılardı.


 Şu an petrol fiyatlarındaki oynaklık son derece yüksek olduğu için kontratların al-sat fiyatları arasındaki fark ( spread) rahatsız edici seviyede yüksek ve minimum teminat oranı yüksek yani biz kenara teminat çağrıları için para koymadan petrol kontratı alırsak doğru bir yatırım tercihi yapmış olsak bile dünkü gibi bir günde minimum teminatın altında kalıp ciddi zararla pozisyon kapatabilirdik ya da petrol fiyatları illa ki yükselecek o yüzden ben sürekli pozisyon taşıyayım derseniz haklı çıksanız bile bu işten para kazanamayabilirsiniz örnek vermek gerekirse WTI haziran kontratı 21 dolar, Temmuz Kontratı 27 dolar, Ağustos kontratı 29 dolar. Her ay kontratları ötelersek (Rollover) sürekli olarak artan bir maliyetle karşılaşacağız.

petrol nasıl alınır satılır  Petrole yatırım yapıp kontrat almak istemiyorsanız o zaman da akla gelen ilk tercih petrol fonu almaktır ama burada da petrol fonunun niteliği ön plana çıkmaktadır. Yine WTI'dan örnek verirsek dün WTI Mayıs kontratları negatif seviyelere düşerek %300 civarı değer kaybetti çünkü elinde kontrat patlayan yatırımcı için üstüne para vererek kontratı satmak petrolü indirecek yer bulmaktan daha ucuzdu. Bu olağanüstü düşüşten etkilenen (Doğrudan) herhangi bir petrol fonu yok çünkü fonlar zaten geçen haftadan fondan çıkmıştı yani petrol fonları yatırımcıyı amatör hatalar yapmaktan korur fakat diğer yandan da petrol fonlarının pozisyon taşıma ve benzeri maliyetleri sebebiyle ettikleri kar petrol fiyatlarındaki artışın çok gerisinde kalabilmektedir.(Tam tersi de olabilir.) Her fonda bu durum aşağı yukarı geçerlidir bir altın fonu alırsanız diyelim ki altın %50 prim yaptıysa fonunun maliyetleri sebebiyle artışı %48 olabilir çünkü altın fonları doğrudan altına yatırım yaparlar. Petrol fonları petrol kontratlarına yatırım yaptıkları için (Fonlarda petrol ile alakasız varlıklar da bulunabiliyor.) spot fiyattaki değişimin bayağı uzağında kalabiliyorlar bu rakam yüzdelik olarak çift hanelere çıkabiliyor. Mevcut duruma dönersek petrol piyasası çok oynak, al-sat marjları yüksek, contango durumu süreklilik arz ediyor, belirsizlikler yüksek fakat terazinin diğer tarafında da fiyatlar son derece uygun. Toparlarsak yüksek kar potansiyeli ve ciddi risk var ama para dağıtılıyor da alan yok algısı hatalı.

 Petroldeki düşük fiyatlar değil de mevcut anormallikler de yatırımcıların değerlendirebileceği konular olabilir. (WTI- Brent farkı, Vadeler arasındaki farklılaşmalar vs.)

 Petrolde opsiyon almak vb. daha karmaşık yöntemlere hiç girmeyeceğim. 

Petrol piyasada neler olduğuna dair dün yazdığım yazıyı okuduğunuzu varsayarak güncel gelişmelere odaklanmadım; okumadıysanız okumanız yararlı olabilir.

Ekleme: Petrol piyasasında neler oluyor


Twitter: -Yusuf Yüksel-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme