20 Mayıs 2020 Çarşamba

Katar ile swap anlaşması

 TCMB ile Katar Merkez Bankası arasındaki 5 milyar dolar büyüklüğündeki swap anlaşması 15 milyar dolar büyüklüğüne çıkarıldı. Anlaşma TL ile Katar riyali değişimini kapsıyor ve haberlerde anlaşmanın vadesi hakkında bilgi bulamadım ama zaten geçmişte de iki ülke arasındaki anlaşmaların süresi bittikçe anlaşma uzatılmıştı.

  Bir süredir Türk varlıklarını en fazla ilgilendiren konuların başında TCMB'nin muhtemel swap anlaşmaları geliyor çünkü son zamanlarda gelişmekte olan ülke varlıklarını etkileyen en önemli dinamiklerin başında dış kaynağa ulaşıp ulaşamama faktörü dikkat çekiyor. Şu an Katar ile bir swap anlaşması yapıldı ama bu anlaşmanın amacı son zamanlarda dile getirilen dış kaynak bulma olmayabilir zaten haberde de iki ülkenin yerel para birimleriyle ticaretini geliştirme amacı dile getirilmiş.

 Türkiye örneğin FED ile swap anlaşması yaparsa (Diğer rezerv paralar ya da rezerv para olmazsa bile ticaret hacmi yüksek para birimleri) karşılığında alınan para ile döviz talebi karşılanabilir veya elimizdeki para birimi rezerv para birimi değilse satışla/swapla ihtiyaç duyduğumuz para birimine çevrilerek piyasanın döviz ihtiyacı karşılanır böylece ;


 • Döviz üzerindeki baskı ileride elimizin rahat olduğu bir döneme ötelenir.
 • İşlem için piyasadan TL çekilmez.( Likidite daralması/reel ekonomi için olumsuz) 

 Katar ile yapılan anlaşmada da tabii ki riyal ihtiyaç duyulan para birimine çevrilip döviz talebi için kullanılabilir ama bu imkan elimize geçecek Katar riyalinin sadece bir kısmı için kullanılabilir çünkü Katarın para arzı(M0) 25 milyar dolar civarında, 15 milyar dolarlık riyal satmak çok olası değil.

Katar ile 15 milyar dolarlık swap anlaşması
Katar para arzı

 Bu anlaşmanın asıl amacı yerel para birimleri ile ticareti teşvik etmek Türkiye'nin yabancı ülkeler ile TL ile ticareti artıkça iş insanlarının kur riski, yatırım riski azalır. TL üzerindeki kur baskısı nispeten zayıflar. TCMB yerli yatırımcıya Katar ile ticaret, yatırım için riyal cinsi kredi verebilir yine aynı şeyi Katarlı yatırımcılar Katar Merkez Bankası yapabilir.

Twitter: Yusuf Yüksel

4 yorum:

 1. Hocam emeğinize sağlık teşekkürler.
  parasal genişlemenin sonucu emtialara yansır mı ? altın gümüş v.s

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Parasal genişleme kağıt üzerinde değil de realitede gerçekleşiyorsa emtialara hatta bütün varlıklara yansıması gerekir. Bir önceki yazımda anladığım kadarıyla anlatmaya çalışmıştım.

   Sil
 2. yusuf bey, riyaller neden başka bi ülkede dolara çevrilemez biraz açabilir misiniz? katarın dolar arzıyla olan ilişkiyi tam anlayamadım da ben, yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değiştirilebilir sadece bu durum sınırlı. Piyasasında 25 milyar para dolaşan bir paranın günlük hacmi doğal olarak sınırlıdır bir de Katar bize bu parayı riyalin değerine ciddi zarar verelim diye vermiyor yani alıcı bulsak ciddi bir satış yapmamız çok makul değil.

   Sil