30 Haziran 2020 Salı

2020 Turizm Krizi

 Avrupa Birliği bugün Coronavirüs salgını sebebiyle seyahat uyarısında bulunduğu ülkelerin listesini güncelleyecek. Seyehat uyarısı olan ülkelere ziyaret durumunda dönüşte karantina ve benzeri süreçler yaşanması, seyahat sigortaları konusunda çıkarılan zorluklar ve benzeri zorluklar sebebiyle listede olan ülkeleri ziyaret etmek Avrupalı turistler için son derece dezavantajlı ve kuvvetle muhtemel tercih edilmeyecek. Avrupa Birliği seyahat uyarılarını kaldırmayı gündeme almak için son iki haftadaki yeni vaka sayısının nüfusa oranını değerlendirdiği ve buna göre karar alındığı ifade ediliyor. Avrupa'da son iki haftada yeni vakalanın nüfusa oranı 100 binde 16 iken bu rakam bizde 100 binde 22. Türkiye'ye gelir olarak kaliteli turistler Avrupa'dan gelmesi sebebiyle Avrupa'nın Türkiye'ye yönelik uyarıyı kaldırması son derece önemli ve bu konuda gerçekten karar istatistiklere göre alınıyorsa Türkiye kritik bir yerde ama realist bakmak gerekirse bu dönemde Avrupa'nın vatandaşlarına seyahat etme konusunda zorluk çıkarmasını sadece sağlık gerekçesine bağlamak zor.


2020 Turizm Krizi


 Turizm sektörü dünyada yıllık %3-5 büyüyen bir sektör yine yabancı turist sayısı dünyada sektörün büyümesine paralel artar; geçmişteki krizlerde sektördeki daralma çok sınırlı olmuşken 2020'de sektör tarihi bir darbe yiyecek beklentisi çok güçlü. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) beklentilerine göre bu sene dünyada yabancı turist sayısı %60-80 azalabilir. 2020'nin ilk çeyreğinde şimdiden yabancı turist sayısı %22 azalmış.( Pandeminin etkisi ilk çeyreğin sonlarında hissedilmeye başladı.) Mart ayında dünyada yabancı turist sayısı 67 milyon azalırken 80 milyar dolarlık gelir kaybı ortaya çıkmış.UNWTO, üç senaryoya göre turist sayısında azalma tahmini sunmuştu ve en iyi senaryo Haziran'ın başı gibi ülkelerin kısıtlama ve karantinaları sona erdirmesiydi ve şu an o senaryo yaşanıyor ama şunu da hatırlatmakta fayda var birkaç ay önce de UNWTO benzer bir rapor yayınlamıştı ve eski raporda yabancı turist sayısındaki azalma için %30-40 gibi rakamlar ifade edilmişti yani süreç son derece belirsiz.

  •  UNWTO raporunda durumu şöyle özetlemiş dünyada 850 milyon ile 1.1 milyar arasında yabancı turist sayısında azalma bekleniyor.
  • 910 milyar dolar ile 1.2 trilyon dolar arasında turizm gelir kaybı tahmin ediliyor
  • Doğrudan iş kaybı 100 ile 120 milyon arasında olabilir.

 Konumuza dönersek 2020 yılı Turizm açısından görülmemiş derecede kötü bir yıl olacağı beklentisiyle her ülke turistleri kendi ülkesinde tutmak için çabalıyor. Pandemi sebebiyle zorlamalar olmasa bile birçok insan bu sene tatil yapmayı tercih etmeyecek iken birçok ülke turist çıkışını engellemek için kararlar alıyor.  Türkiye'den yurt dışına çıkan turist sayası gelen yabancı turiste göre çok az olduğu için bu süreçte en fazla zarar gören ülkelerden biri olabilir.

2020 Turizm Krizi ve Türkiye


 Yılın ilk beş ayında Türkiye gelen yabancı turist sayısı 4.3 milyon olmuş; geçen sene bu rakam 12.8 milyondu yani şimdiden senelik toplam olarak bakınca %15-20'e yakın ve dönemsel olarak karşılaştırınca ise %66 civarında yabancı turist sayısında azalma var. 
 Geçen sene Türkiye'ye gelen yaklaşık 45 milyon turistin kabaca 19 milyonu yaz aylarında Türkiye'yi ziyaret etmişti yani önümüzdeki yaz turizmdeki olumsuz görünümü düzeltmek için bir fırsat ama ifade ettiğim gibi bütün dünyada benzer sorunlar olduğu için her ülke turistini içeride tutmak için çaba gösterecektir diye düşünüyorum. Türk Lirasının reel olarak ciddi zayıf olduğu bir süreçte bunun faydasını göreceğimiz önemli alanlardan biri turizm ve turizmin böyle kötü bir dönem yaşıyor olması Türkiye için önemli bir sorun.Twitter: Yusuf Yüksel

2 yorum:

  1. "Türkiye'den yurt dışına çıkan turist sayası gelen yabancı turiste göre çok fazla olduğu için bu süreçte en fazla zarar gören ülkelerden biri olabilir." demişsiniz, Türkiye'den yurtdışına çıkan turist sayısı gelenlere göre çok az değil midir ? 45 milyon kişi geliyorsa heralde 4-5 milyon kişi yurtdışına gidiyordur. Zaten giden sayısı gelen sayısından fazla olsaydı olumsuz değil olumlu etkilenirdik

    YanıtlayınSil