29 Haziran 2020 Pazartesi

Facebook Boykotu

 Facebook boykotu büyüyor. Geçtiğimiz Cuma, dünyaca ünlü kişisel ürün markası Unilever'in Facebook boykotuna katılıp yıl sonuna kadar Facebook'a reklam vermeyeceğini açıklaması sonrası Facebook hisseleri günü %8 civarında değer kaybederek tamamladı. Yine Coca-Cola stratejik bir kararla (Facebook ve dolaylı olarak Cumhuriyetçileri karşısına almayarak) bir ay boyunca Facebook-İnstagram-Twitter gibi sosyal medya araçlarına reklam vermeyeceğini ve şirketlerin yayın politikasını yeniden değerlendirerek daha sonra karara varacağını açıkladı. Starbucks, Verizon gibi onlarca global şirket Facebook Boykotuna destek veriyor.

 Facebook boykotu sebebiyle Facebook hisselerindeki değer kaybı 60 milyar dolara yaklaşırken Marc Zuckenberg'in kişisel serveti 8 milyar dolardan fazla eridi.

facebook boycott
Facebook Boykotu neden ortaya çıktı


 George Floyd protestoları sonrası ABD Başkanı Trump'ın protestoculara ''Yağma Başlarsa ateş açarız.'' mesajı Twitter'da şiddet içeriği sebebiyle sınırlandırılmıştı ve Trump böyle bir muameleye muhatap olan ilk devlet lideri olarak tarihe geçmişti. Bunun ardından gözler Facebook'a çevrilmişti ama Marc Zuckenberg'ten mesajının Facebook kurallarını ihlal etmediğine dair açıklama gelmesi sebebiyle bazı insan hakları örgütleri büyük şirketlere Temmuz ayı boyunca Facebook'a reklam boykotu yapılması çağrısı yapmıştı.

Facebook Boykotu firmaya ne kadar zarar verebilir


 Facebook Boykotuna katıldığını açıklayan Unilever, şirketin en fazla reklam veren 30. müşterisiydi. (Facebook gelirlerinin %99'unu reklamlardan elde ediyor.) Yine boykota katılan Verizon en fazla reklam veren 88. firma konumunda fakat bu şirketlerin Facebook'a verecekleri zarar sınırlı çünkü Facebook'a en fazla reklam veren ilk 100 şirketin şirketin reklam gelirleri üzerindeki payı sadece %6 yani Facebook boykotu kobilere sıçrarsa şirket için ciddi bir soruna dönüşebilir.

 Facebook boykotunun piyasaları ilgilendiren yanı ise uzun zamandan beri ABD endekslerini FAANG hisseleri taşıyor ve Facebook'un hisse performansı borsaları da etkileme potansiyeli taşıyor.


George Floyd protestoları ve ABD'de gelir adaletsizliği

Twitter adresim Yusuf Yüksel 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme