25 Haziran 2020 Perşembe

MSCI'ın Türkiye açıklaması

 MSCI dün Türkiye'nin MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksinden çıkarılabileceğini ve Borsa İstanbul'un farklı bir endekse eklenebileceğine dair bir açıklama yaptı.

  Öncelikle MSCI, Morgan Stanley'e bağlı bir kuruluş ve birçok endeksi yaygın bir şekilde karşılaştırmalarda ölçüt olarak kullanılıyor. Son derece saygın bir kurum, şirketlerin MSCI endekslerinde yer bulması şirkete yatırımcılar nezdinde ekstra prestij sağlıyor. MSCI, başta açığa satış yasağının sürdürülüyor olması (Geçtiğimiz aylarda dünyada birçok ülkede açığa satış yasağı kararı alınmıştı ama bu uygulamayı sürdüren pek fazla ülke kalmadı.) olmak üzere bazı sorunlar sebebiyle Türkiye'nin MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksinden çıkarılması sürecinin başlatılabileceğini belirtti ama bu süreç başlasa bile uzun süreceğinden ve bu süreçte sorunlar büyük ihtimal çözüm bulacağından Türkiye'nin MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksinden çıkarılmasına pek ihtimal verilmiyor zaten haber sonrası borsada da haber ile bağ kurulabilecek bir fiyatlama olmadı.

 En kötü senaryoda Türkiye'nin MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksinden çıkarılsa ne olur sorusuna cevap vermek gerekirse bu fon aracılığıyla Borsa İstanbul'a 2 milyar dolar civarında bir yatırım gelmiş (dolaylı olarak gelenler dahil) bu paranın Türkiye'den çıkması beklenir, öte yandan Türkiye'nin gireceği diğer endeks sebebiyle ise 1 milyar dolar civarında bir giriş olması beklenir yani en kötü senaryoda Türkiye MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksinden çıkarılırsa bunun Türkiye'den kabaca 1 milyar dolarlık bir sermaye çıkışına sebep olması beklenir ki önemli bir çıkışın yaşandığı herhangi bir haftada bu miktarda bir çıkış görülebilir. Özetle bu durum Borsa İstanbul açısından çok da önemli bir gelişme değildir. MSCI'ın açıklaması Borsa İstanbul için çok anlam ifade etmiyor olsa da yabancıların Türkiye algısı ülkemiz için önemli bir sorun. Yabancıların Türkiye'deki devlet tahvili+hisse portföyü uzun zamandan beri azalıyor.(Kur da etkili) Yabancıların hisse+devlet tahvili portföyü bundan 5-6 sene önce 150 milyar doların üzerinde iken bu rakam günümüzde 25 milyar dolara yaklaşmış durumda. Yabancı doğrudan yatırımlarda da benzer bir durum var. Uzun yıllardır Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımlar azalıyor üstelik son yıllarda gelen yabacı yatırımlar imalattan çok hizmet ve konutlara geliyor yani gelen sermayenin kalitesi de düştü. Türkiye'nin yabancılardaki Türkiye algısını onarması gerekiyor.

 Bir diğer garabet ise MSCI, Türkiye'nin endeksten çıkarılacağına dair açıklama yapıyor ve haberin altındaki yorumlarda yerli yatırımcı bundan memnuniyetini dile getiriyor. En azından bazı borsa yatırımcılarının yabancıların Türkiye'yi terk etmesinden memnun olması ile son zamanlarda borsalardaki ilginç fiyatlamalar arasında bağ mevcut. Özellikle sosyal medyada yatırımcılar çok yoğun bilgi kirliliğine maruz kalıyorlar bu sebeple yerli borsa yatırımcısının yabancılara bakış açısı son derece hatalı. Yerli yatırımcılar, binlerce veya on binlerce yatırımcının organize olup kendi yatırımlarının (Borsa çoğunluk halen yabancılarda) aleyhine işlemler yaptığına inanabiliyor. Yabancıların etik dışı işlemleri yok mu? Tabii ki var ama ahlaksızlık milliyet ile alakalı bir olgu değil.

 Borsamızda birçok yatırımcı borsayı bir şirkete ortak olma platformu olarak görmüyor, borsayı kısa sürede al-sat işlemleri ile zenginleşme aracı olarak görüyor ve bunun da gereği olan bilgiyi elde etmek için bir çaba da göstermiyor. Bu sorunlu yatırım eğilimi tabii ki yüksek risk barındırıyor ve çoğu zamanda yatırımcısını memnun etmiyor.  Memnun olmayan yatırımcı hatayı kendinde aramak yerine bir günah keçisi arıyor ki bu çoğu zaman yabancılar oluyor. Birçok hissenin sayfasında hisseler satılırken buna anlam yükleme çabası görüyoruz; normal zamanda borsanın %60-65'i yabancıların ise doğal olarak satılan hisselerin büyük çoğunluğunu yabancılar satacak; bunun dışında profesyonel yatırımcılar satma konusunda daha cesurdurlar, amatör ve duygusal yatırımcılar ise satış zamanı bundan kaçınmaya yatkındırlar, borsadaki yabancıların çok çok büyük kısmı kurumsal yatırımcılar olduğu için tabii ki amatörlere göre çok daha rahat satış gerçekleştirebilirler.

 Normalde yabancıların ağırlık sahibi olduğu hisseler yatırımcıya daha güven verirler; aslında bunun yabancılıkla da alakası yok. Yabancılar Türkiye'ye kurumsal şirketler aracılığıyla geliyorlar, kurumsal şirketler çok daha seçici ve profesyoneller bu yüzden de bunların kontrolü altındaki şirketler doğal olarak daha tercih edilebilir şirketler olur fakat bunun doğal sonucu olarak da bu türlü hisselerde her iki yönlü hareketler nispeten zayıf olur ki al-sat ile şirket değil de kağıt alıp satan yatırımcı için bu çok cazip olmuyor.

 Geçmişten beri yabancıların (Aslında kurumsal şirketler aracılığı gelen yatırım demek daha doğru) ağırlıklı olduğu şirketler yatırımcılar tarafından daha fazla rağbet görürdü ama son zamanlarda tam aksine yatırımcılar yabancıların olmadığı hisselere yoğun rağbet gösteriyorlar. Rakamlar ile ifade edersek Borsa İstanbul'da şirketlerin büyüklüğü küçüldükçe genelde yabancı oranları da azalıyor ve son zamanlarda küçük hisselere ciddi bir talep artışı görülüyor.

msci türkiye açıklaması

 Bu küçük kağıtlar gerçekten gözden kaçmış olamaz mı? Bu soruya evet cevabı vermek zor çünkü son zamanlarda popüler olan hisselerin neredeyse hiçbiri profesyonel şirketlerin takibinde değil, bunların çok azı hakkında rapor bulunabiliyor. Net bir bilgiye ulaşmak için birkaç rapora ulaşmak istersek son zamanlarda en fazla prim yapan hisselerin neredeyse hiçbiri için bu türlü bir veri yok ve bunlara yatırım yapan insanların bu yatırımlara araştırma sonucu karar verdi sonucunu çıkarmak çok zor. Bu olayın bir de hisse pazarlama kısmı var ki orayı hiç değinmiyorum ama kötü niyetli insanlar emellerine çok büyük hacmi olan hisselerde ulaşamazlar. Borsadaki fiyatlara değinmedim o konuda daha önce bir yazı yazmıştım.Ekleme: Borsa yorumları
Twitter adresim Yusuf Yüksel 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme