9 Haziran 2020 Salı

Robinhood Uygulaması nedir

 Robinhood uygulaması uzun zamandan beri başarılı bir fintech, start-up olarak anılıyor. Uygulama kullanıcılarına komisyonsuz ve alt limitsiz şekilde hisse senedi alıp satmayı sağlıyor. Robinhood uygulaması özellikle yeni neslin dikkatini çeken kripto paralar gibi yatırım araçlarının da kolayca alınıp satılmasına aracılık ediyor ve bu konsept ile uygulama kullanıcılarına eşsiz bir tasarruf imkanı sunarken dolaylı gelirler (Altın üyelik vs.) ve tutulan sermayenin değerlendirilmesi ile uygulama ciddi bir piyasa değerine ve gelire sahip oldu.

 Yatırımcılık açısından başarılı bir örnek olan Robinhood uygulaması yatırım dünyası açısından ise son zamanlarda tuhaflıklarla beraber anılmaya başladı. Uygulamanın sağladığı kolaylıklar yatırım yapma konusunda çok da meyilli olmayan birçok insanı piyasalara çekti ama bahettiğim bu yatırımcı profili özellikle son zamanlarda çok tuhaf tercihlerle dikkat çekiyor. Aralık 2019'da uygulamayı kullanan kişi sayısı 10 milyonu aşmıştı ki bu rakam sadece iki yıl önce 2 milyondu. Uygulamayı kullananların yarısı ilk defa yatırım yapıyor ve uygulamayı kullananların medyan yaşı 30 ! Son rakamları bilmiyoruz ama haberlere göre pandemi sürecinde insanlar uygulamaya çok çok daha fazla rağbet göstermiş.

robin hood uygulaması
Robin hood uygulamasıDün borsaların göstergesi olan S&P 500 endeksi 2020 yılı kayıplarını geri alırken NASDAQ tarihi rekorunu geliştirdi. Dünyada büyük bir  kriz yaşanıyorken borsaların rekor kırması tabii ki ironik ama 2008 sonrası başlayan tuhaflıklar silsilesinin devamı ve bakış açısına göre aslında ''Yeni Normal.''

 Borsalardaki fiyatlamalar ne kadar makul tartışma konusu olabilir ama bu süreçte bu tartışmaların da ötesinde Türkiye'de ve dünyada  bahsettiğim yeni yatırımcılar ciddi tuhaflıklar sergiliyorlar.

 Bugün Finansal Times'ta çıkan bir habere göre 22 Mayıs'ta iflas koruması altına girmiş olan araba kiralama şirketi HERTZ beş iş gününde %521 prim yaptı ve bunun ana nedeni bu süreçte şirkete yatırım yapan 80.000 yeni robinhood uygulaması kullanıcısı olmuş. Sadece dün HERTZ'in piyasa değeri bir katından fazla artarak 800 milyon dolara yaklaştı; şirketin borcu ise 19 milyar dolar civarında. HERTZ sadece bir örnek son günlerde iflas sürecinde birçok şirketin piyasa değeri bir hafta gibi sürede birkaç kat prim yaptı ve genelde bu türlü tuhaf fiyatlamaların altında hep bahsettiğim Robinhood uygulaması kullanıcıları çıkıyor. ABD'de tuhaflıklara özel bir sebep bulunmuş ama son derece anormal fiyatlamalarla Türkiye'de de karşılaşıyoruz yani özetlemek gerekirse son zamanlarda yaşanan fiyatlamaları yorumlarken yaşadığımız karmaşık süreç dışında tuhaf yatırımcı profilini de hesaba katmak gerekiyor olabilir. Konu hakkında daha önce başka bir yazı yazmıştım:Borsalara yatırımcı akını

Twitter adresim Yusuf Yüksel 

15 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 2. hocam bir sonraki yazınızı sadece altın a ayırın lütfen.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şu an başka bir yazı yazma gereği ortaya çıktı ama konu hakkında yazı yazmayı planlıyorum.

   Sil
 3. büyük balıklar küçük robinhood balıklarını yemek üzereler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekleşirse bizim çağımızın Robinhood'u fakirden alıp zengine verecek.

   Sil
 4. dünya medya manşetinde robinhoodlara gaz veriliyor hocam

  YanıtlayınSil
 5. Bu thinkorswin uygulaması icinde gecerli galiba.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Robinhood konuyla özdeşleştiği için ön plana çıkıyor. Bildiğime konsept olarak benzer çok sayıda uygulama var.

   Sil
 6. Yusuf bey,emeginize saglik. tarafsiz bir gozle ele almaya calistiginizdan dolayi yazilariniz takip ediyorum. Virusun tetikledigi 2020 krizinin nereye varacagina dair bir yazi konusu guzel oldurdu (e.g. kac yil surebilegeci gibi). Ayrica, bu krizin temel gostergelerine bakarsak gecmiste hangi kriz ile benzerlik gosteriyor 2008 vs 2020?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar. 2020 krizi birkaç yazı gerektiriyor 2020 ekonomik krizi başlığında yazmaya başladım tahminim birkaç yazı daha yazacağım. 2020 çok farklı bir yerde benzeşim yok ama özgünlük sebebiyle 29 ile kıyaslayabiliriz.

   Sil
 7. Ben bu yazıda neye yatırım yapabileceğime karar veremedim. Gram altın uygunmudur? ne dersiniz yusuf bey.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu tür sorulara cevap vermiyorum. Ben gelişmeleri yazarım, ne alıp satacağını karar verme, çıkarım yapma okuyucuya aittir.

   Sil
 8. Türkiye'de şu anda Robinhood uygulaması var mı; örneğin ASELSAN'ı, THY yi komisyonsuz alp satabilir miyiz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Robin Hood sadece ABD'de kullanılabilen bir uygulama. Türkiye'de benzeri varsa da ben bilmiyorum.

   Sil