26 Temmuz 2020 Pazar

Gümüş fiyatları ne olur

 Geçtiğimiz haftaya kıymetli madenler damga vurdu; altının daha popüler olması ve altın fiyatlarının tarihi rekora yaklaşması sebebiyle altın gündemde daha fazla yer tutsa da gümüş çok daha olumlu bir performans çizdi. Uzun süredir yatırımcısını memnun edemeyen Gümüş geçen hafta ralliye kalkarak bir haftada yaklaşık %18 prim yaptı.


gümüş fiyatları ne olur 2020
Gümüş/USD

 Daha geçmişe gidersek kıymetli madenler 2018'in sonlarına doğru prim yapmaya başladılar ve uzun süreden beri yükseliyorlar. Altın ile gümüş bazı ufak farklılıklar olsa da genelde aynı dinamikler etkisi ile değer kazanırlar ve altın/gümüş rasyosu da bize bu ikili arasındaki tercih hakkında fikir verir. Gümüş ifade ettiğim gibi birkaç senedir altına göre daha potansiyelli olsa da sürekli olarak altına göre daha zayıf performans gösterdi, yine teknik göstergelerde gümüş daha iyi bir potansiyel gösterse de önemli seviyeler defalarca test edildiği halde gümüş bir türlü istenen performansı göstermiyordu; geçen hafta ise yılların birikimi ralliye sebebiyet verdi. Bu olayın teknik sebebi ama bu kırılımı sağlayan haber de önemli ve önemli fırsatlar hakkında fikir verebilir.


 Geçtiğimiz gün piyasalarda olumlu fiyatlamalara sebep olan önemli gelişmelerden biri Avrupa Birliği'nin 750 milyar avro değerinde destek paketi konusunda anlaşmış olmasıydı. (Ayrıntı için linki kullanabilirsiniz) Bu kararda yeterince değerlendirilmeyen önemli nokta ise bu teşvik paketindeki kaynağın en az 1/3'ü yeşil ekonomi projelerinde kullanılacak olması. 

 Gümüş kıymetli maden olmakla beraber çok iyi bir iletici, bu sebeple de sanayide de kullanılıyor; sürdürülebilir enerji projelerinde (Jeotermal, Güneş, Rüzgar enerjisi vs.) gümüşün kullanımı çok yaygın ve uzun süredir istenen performansı vermeyen gümüşün rallisinde bu haber etkili oldu.

 ABD seçimlerine dört ay kaldı ve ABD'de demokratların da Avrupa'ya benzer yeşil ekonomi ajandası var; Başkan Trump'ın ise çevre sorunlarına yaklaşımı bunlar yalan, komplo düzeyinde... Abd seçimleri sonrası muhtemel yeşil ekonomi ajandası ve seçim sonuçları gümüş üzerinde önemli bir etki doğurabilir.

Ekleme: Yeşil ekonomi nedir

Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme