1 Temmuz 2020 Çarşamba

Sahte altın spekülasyonu

 Dün altın fiyatları Çin'den gelen sahte altın haberiyle yükseldi. Çinli ''Kingold Jewelry'' isimli şirketine ait 83 ton (4.7 milyar dolar değerinde) altınının sahte olduğu iddia edildi. Şirket NASDAQ'ta işlem görüyor ve şirketin değeri yıl başından beri 30-40 dolara arasında hareket ederken bugün değeri 1 doların altına düştü. Eylül 2019 Bilançosuna göre şirketin varlıkları 3.3 milyar dolar iken (!) yükümlülüğü 2,4 milyar dolardı.

çin'de 83 ton sahte altın

 Çin'de 83 ton sahte altın yakalandı iddiası


 Çinli altın üreticisi Kingold Jewelry, Çinli finansal kuruluşlardan (Gölge bankalar) altın teminat göstererek kredi çekiyormuş ve geçtiğimiz aylarda şirket bir ödemesini gerçekleştirmeyince gölge banka altınları bozdurmak istemiş ama gölge bankadaki külçenin altın kaplı bakır olduğu ortaya çıkmış. Haberin etkisiyle birçok gölge banka Kingold Jewelry'den aldıkları teminatları kontrol ettirmişler ve aynı sonuca ulaşmışlar. Kingold Jewelry'nin Çin'de gölge bankalardan bahsettiğim yolla temin ettiği 2.5 milyar dolar değerinde kredi var. Tuhaflık bu kadarla sınırlı da değil çünkü Kingold Jewelry'i finanse eden şirketler kuvvetle muhtemel bir sorun yaşamayacaklar çünkü birçok sigorta şirketi Kingold Jewelry'nin borcunu sigortalamış ki bu şirketler arasında kamunun sigorta şirketleri bile var ve bu şirketler bu borcu nasıl sigortalamış meçhul.

 Çin'de bu türlü bir olay ilk defa yaşanmıyor, 2016'da da Çinli bir şirket sahte altın külçesi teminat vererek 2,5 milyar dolarlık kredi çekmeye çalışırken yakayı ele vermiş ve tarihi bir sahtekarlık olan bu olay sürecinde kuvvetle muhtemel Kingold Jewelry aynı şeyi yapıyormuş yine de muhatap kurumlar ellerindeki altınları test etmemiş. 
***
 Kingold Jewelry'nin sahtekarlığının kimse tarafından bilinip bilinmediği tartışmaya açık çünkü onlarca şirketten finansman sağlayan şirketin hiçbir lokal kreditörü yok. Şirketin bilançosu yıllarca burada bir şeyler dönüyor diye bağırmış. 2016'da şirketin kredisi 16 kat, altın üretimi 7,5 kat (Altın üretiminde bu denli dalgalanma çok olası değil.) artmış.

çin'de 83 ton sahte altın


 83 ton altın, Çin'in 2019 üretiminin %22'sine denk geliyor yine bu rakam dünyadaki üretimin (2019) %2,5-3'üne denk geliyor ve bu kadar fazla altının aslında olmaması altında spekülasyona yol açtı. Spekülatörler Çin'de bilinenden (Benzer olaylar) çok daha az altın olma ihtimalini de dile getiriyorlar.


Ekleme: Altın fiyatları ne olurTwitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme