24 Temmuz 2020 Cuma

Tesla Hisseleri

 Dün Tesla Motors'un nasıl kurulduğuna dair bir yazı yazmıştım. Yazıda da belirtmiştim; Tesla hisseleri/ şirketi hakkında fikir yürütmek zor. Terazinin bir tarafında geleceği parlak bir fikir, önemli bir sektörde ön plana çıkan bir şirket var fakat diğer tarafında ise başarılı fikri profesyonellere bırakmada gecikmiş bir yönetim var hatta gelinen noktada şirketin profesyonellere bırakılması ciddi sorunları da beraberinde getirebilir. Bu kişisel bir görüş değil dün bu yazıyı yazdığımda Twitter'da önüme şu tweet düşmüştü: Kurumların Tesla hisseleri hedef fiyatı 70 ile 2.400 dolar arasında değişiyor !Tesla hisseleri balon mu


  Öncelikle rakamlarla ifade etmek gerekirse Tesla Motors iyi bir fikirden yola çıkmış olsa da karlılık konusunda çok ciddi sorun yaşayan bir şirket. Şirket bu sene 14. yılını devirdi ve ilk defa bu sene şirket sınırlı bir kar ortaya koyabildi.


tesla hisse yorumları

 Şirketler zarar eder, zarar etmek tek başına bir anlam ifade eden bir kavram değil ama 5 liraya üretilen ürünü ısrarla 3 liraya satan şirketin zararı daha rahatsız edicidir. Bu durum Tesla Motors'ta uzun süre görüldü. Bir diğer önemli nokta ise piyasanın karlılığa verdiği tepki; bu yazı yazıldığında Tesla hissesi tam 1.600 dolardı. 13 Temmuz 2020 tarihinde Tesla hisseleri 1.793 dolar seviyesini gördü; geçen senenin sonunda bu hisse 300-400 dolardı.

 Zarar konusuna geri dönersek yatırım yapan şirketin zarar yazması beni rahatsız etmez çoğu yatırımcı da bence bu fikirdedir ama bir şirket ısrarla realist olmayan yatırımlar yapıyorsa ve tuhaf bir ''HYPE'' ( sevmem böyle yazmayı ama Türkçesi de aynı anlamı veremiyor.) ile bu yatırımlar yeni yatırımcıları çekiyorsa üstüne bu durum daha tuhaf yatırımları beraberinde getiriyorsa burada bir sorun vardır. Bahsettiğim yatırımların kaynağı da HYPE'a kapılan yatırımcıların sermayesi olunca (Hisseye dönüşebilen krediler)  durum daha da ilginç bir hal alıyor.

 Örnekle ifade edeyim; ''Solarcity'' Elon Musk'ın bir diğer hayali, Elon Musk insanlara sadece Elektrikli araç satmıyor, bu aracın tüketeceği elektriği üretecek güneş panellerini de satıyor. Güneş Panellerini çatısına taktıran müşteri bunun için önemli bir ödeme yapmıyor ve Solarcity, Güneş paneli alan müşterilerine indirimli olarak elektrik satıyor. Fikir bence muhteşem ama ''Solarcity'' firması sektöründe hiçbir şirketin yapamayacağı kadar düşük kar marjı ve riskle çalışıyor ve doğal olarak iflasa sürüklenip Tesla Motors'a bağlanıyor. Tesla Motors, var olduğu günden beri nakit akışı sorunu yaşayan bir şirket, bu yatırım şirket için makul değil.
 Elon Musk, otomobil sektörüne devrimci bir giriş ile girdi ama %25-30 kar marjı satmayı umduğu ürünleri karlı olarak satmakta bile zorlanıyor fakat Tesla Motors'un da dışında dünyada otomobil sektörü son yıllarda zaten çok karlı değil. Örneğin Türkiye'de otomobil bayilerinin kar marjları komik rakamlar, işi yapmaya bile değmez ama bayiler asıl karı yedek parça ve servisten alırlar. Tesla Motors ise fiyat konusunda herkes kadar rekabetçi olup servis ve yedek parçayı müşterilerine ücretsiz sunma sözü veriyor.

 Tesla araçlarının henüz doğru dürüst ikinci el piyasası bile yok ama şirket isteyen müşteriye uzun vadeli kiralama ve tercihen aracı satın almama gibi (Karmaşık bir sistem) tercihler sunabiliyor. Henüz servis ağı gelişmemiş olan Tesla'nın batarya istasyonlarını artırma vaadi , Robotlarla batarya değişimi vaadi, kendi kendine hareket eden araçlar ve benzeri onlarca yüksek maliyetli ve ücretsiz/makul bir bedeli olmayan projeleri var.

 Sürekli olarak makul olmayan vaatlerde bulunan şirketi/Elon Musk'ı benim anlayamıyor olmam da bir şık ve bu yatırımların hepsi makul yatırımlar olsun ama yine sorunlarımız devam ediyor. Tesla Motors'u bütün gelirleriyle sürekli olarak doğru yatırımlar yapan bir şirket olarak değerlendirirsek bile fiyatlama yine çok tuhaf noktalarda. Geçen sene satışlarının iki katı değerinde olan şirket bu sene 12 katında.  Karlılık sorunu olan şirket cirosunu sürekli olarak artırdığı için (Eninde sonunda kar edecek.) uzun yıllardır beğeniliyordu ama sene başından beri Tesla hisseleri 5 kat prim yaparken gelirlerde düşüş var.


 Bütün bunları bir kenara bırakıp şirketin vizyonuna odaklanırsak karşımızda şu an sektörde payı %0.5 olan bir şirket varsa da bu şirket gelecekte sektörün parlayan yıldızı olabilir fakat bu senaryoda bile bu ihtimal fiyatlarda yer alıyor olabilir. Bir şirketin değerini belirleyen en önemli faktör pazar hakimiyeti ise dünyada pazar hakimiyeti en güçlü olan şirket Toyota'dır. Toyota; 274 milyar dolar gelir, 19 milyar dolar kar elde ediyor. Şirketin piyasa değeri 204 milyar dolar. Tesla motors, 25 milyar dolar geliri var ve kar elde edemiyor. Şirketin değeri 292 milyar dolar.

tsla

 Şu an ne gelir, ne karlılık ne de pazar hakimiyeti konusunda hiçbir sebep veya ilerideki muhtemel potansiyel  Tesla hisselerindeki pahalılığı bence açıklayamıyor.

tesla hisseleri


 Sonuç olarak kişisel fikrim Tesla önemli bir potansiyel fakat şu an kötü yönetilme ve realiteden uzaklaşmış yatırımcı sorunu var.Ekleme: Tesla nasıl bugünlere geldiTwitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme