13 Temmuz 2020 Pazartesi

Wayfair Skandalı ve ABD seçimleri

 ABD büyük bir skandal ile çalkalanıyor. ABD'nin en ünlü mobilya sitesi Wayfair üzerinden (ABD'de en fazla ziyaret edilen 27. site) çocuk ticareti yapıldığı iddia ediliyor.


Wayfair Skandalı nedir


 Wayfair skandalı , siteden fahiş fiyata satılan saçma sapan ürünler ile ABD'de kaybolan çocukların isim benzerliğinin ortaya çıkması ile patlak verdi.


wayfair skandalı nedir

 Wayfair öncelikle olayın normal olduğuna dair bir açıklama yaptı ama daha sonra ise suçu tedarikçilere yükleyip tuhaf ilanları sitesinden kaldırdı.

 Sitedeki tuhaf ilanlar sadece saçma sapan fiyatlama ve kayıp çocukların isim benzerliği ile sınırlı da değil, ilanlardaki rakamlar ile kayıp çocukların bilgileri (Doğum günü vs.) sürekli olarak uyuşuyor ve birçok ilanın kodu Yandex'te aratılınca çocuk resimleri, silah resimleri ve benzeri sonuçlar ortaya çıkıyor. Binlerce ürünün tuhaf şekilde sonuç vermesi ortada bir şifreleme olduğunu bunun tesadüf olmasının imkansız olduğunu gösteriyor. Skandal sadece Wayfair sitesiyle de sınırlı değil.ABD'de el yapımı ürünlerin satıldığı ETSY'de çok kalitesiz çocuk karikatürlerinin on binlerce dolara satıldığı ortaya çıktı.


Wayfair skandalı komplo olabilir mi Wayfair skandalı sonrası akla gelen ilk sorulardan biri de bunun bir itibar suikastı şebekesi tarafından düzenlenmiş bir komplo olup olmadığı sorusu çünkü olayı ortaya dökenler güvenlik güçleri değil ve olayı ortaya dökenler ile düzenleyenlerin aynı olabilmesi de güçlü bir ihtimal. Herkesin gördüğü doğru bilgilerin arasında yalan bilgiler de eklenerek bu olayda birileri hedef gösterilebilir, günümüzde bu yöntem birçok manipülasyonda kullanılıyor,dünyaca ünlü aktör Tom Hanks pedofili ilan edildi bile...(Şifreler ile bağ kurulan paylaşımları sebebiyle) Bunun dışında olayın kurgusu da son derece ilginç ve Pizzagate skandalı ile çok tuhaf benzerlikler gösteriyor.


Pizzagate Skandalı nedir


 2016 seçimlerinden önce de Wayfair skandalının bire bir aynısı bir skandal ortaya çıkmıştı, o olayda da tuhaflıklar pizza fiyatları üzerinde görülmüştü ve pizzalarda çocuklar ile ilgili çıkarımlar yapılabilecek bilgiler yer almaktaydı. 2016 seçimleri öncesi eski ABD Başkanı Obama ve 2016 adayı Clinton'ların merkezinde olduğu bir skandaldı ki bu olayın 2016 seçimlerine etkisi olmadığını ifade etmek de zor. Şeytanın avukatlığını yapmak istemem ama bahsedilen rezil işi yapan insanların aynı yöntemlerde ısrar ediyor oluşu biraz mantık açısından sorunlu.

 Ortada rezil bir şebeke varsa ve internet üzerinden aşağılık işler yapıyorlarsa Wayfair skandalı sonrası birçok kayıp çocuk kurtarılırsa muhteşem bir gelişme olur ama Pizzagate skandalında olduğu gibi potansiyel suçlular ! ortaya çıkıp da sömürülen çocuklar hakkında en ufak bir gelişme yoksa en az bahsedilen işi yapanlar kadar aşağılık insanların insanların hassasiyetleri üzerinden prim kasıyor olabileceğini de düşünmek lazım. Pizzagate olayında ana dayanak ABD Başkanı dahil birçok insanın bu rezaletin içinde olduğu ve sonuç olarak da bu insanların olayı örtbas ettiğiydi ama olay tazeyken ABD'de yönetim değişikliği oldu ve skandalda en ufak bir gelişme söz konusu olamadı !Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme