13 Ağustos 2020 Perşembe

ABD'de sermaye kazancı vergisi düşürülebilir

 Finansal piyasalar için yeni bir olumlu haber akışına şahit olabiliriz. ABD Başkanı Trump, ABD'de sermaye kazancı vergisini azaltmayı değerlendirdiğini ifade etti. Trump'ın bu türlü bir karara yetkisi sınırlı bu sebeple de kapsamlı bir değişiklik istiyorsa kongreden onay alması gerekiyor fakat kendi yetkisi alanında olan kısım için Trump'ın girişimde bulunması bekleniyor.


Sermaye Kazancı Vergisi (Capital Gain Tax) nedir: Sermaye kazancı vergisi; tahvil, hisse, gayrimenkul gibi varlıklardan elde edilen kardan alınan vergiye verilen isimdir.


  Trump, sermaye kazançlarından alınan vergiyi azaltarak istihdamı desteklemek istediğini açıkladı. Sermaye kazancından alınan vergi ile istihdam arasında bağ kurmak zihni bir efor gerektiriyor.


 Sermaye kazancı vergisine gelene kadar istihdamı desteklemek için çok daha basit yöntemlerden söz edebiliriz ama bu yöntemlerin hiçbiri Trump'ın seçim kampanyasına sermaye kazancı vergisinde indirim yapma kadar katkı vermeyecek.

 Türkiye'de veriler uçuşa geçse bile kur yükseliyorsa insanların gözünde ekonomi kötüdür diğer taraftan çok kötü bir dönem yaşanıyor olsun dolar düşüyorsa ekonomi iyidir hatta bu bakış açışı tüketim eğilimine de yansıdığı için realiteye de döner, benzer bir durum ABD'de borsalar için geçerlidir. ABD'de insanlar borsaların durumu üzerinden ekonominin iyi veya kötü olduğu hakkında fikir edinirler ve politik kararlar üzerinde en etkili olan faktör ekonomidir. ABD'de halkın halen desteklere ihtiyacı var ama Trump akla en son gelmesi gereken kalemlerden birinde halka teşvik dağıtarak finansal piyasaları/borsaları teşvik etmek istiyor.


 Daha önce başka yazılarda da sık sık ifade etmiştim; ekonomik krizler sonrası alınan önlemler Amerika ve gelişmiş ülkelerde fakirin cebinden alıp zenginin cebine koyma işlevi görüyor. Bunun gerçekleştiği ana kanal da finansal piyasalar oluyor; ABD'de finansal varlıklar çok sınırlı bir kesimin elinde iken krize önlem olarak sunulan çözümlerin çoğunun somut sonucu finansal piyasalara para akımı oluyor. Bu yeterli olmuyormuş ki bir de zenginlere bundan elde edecekleri karda indirim ile destek olunacak. (Olayın ayrıntısı ise tıklayabilirsiniz)

 Sermaye kazancı vergisi ile beraber alt ve orta sınıfın gelir vergisinde de iyileştirmelerden söz ediliyor fakat dikkat çekmek istediğim çirkinlik tam olarak budur; bir tarafta kriz sebebiyle hayat standartları düşen bir kesim var ve kamunun bunlara destek olması zaten bir sorumluluktur araya zenginlere hitap eden sermaye kazancı vergisinde indirim sokuşturmak tam bir ambulans arkasına takılan araç çirkinliğidir.

 Bunun dışında göze batan bir diğer nokta da kamu kaynaklarının sınırsızca harcanmasına devam ediliyor; 2008'de olduğu gibi bugünü bir atlatalım da yarını sonra düşünürüz bakış açısı sebebiyle 2020'e kadar dünya ekonomisi 2008'in etkilerini üzerinden atamamıştı. Aynı hata yeni bir ambalajla pazarlanıyor.(Modern para teorisi)

Twitter: Yusuf Yüksel 


2 yorum:

  1. "araya zenginlere hitap eden sermaye kazancı vergisinde indirim sokuşturmak tam bir ambulans arkasına takılan araç çirkinliğidir."

    Harika bir benzetme olmuş

    YanıtlayınSil