6 Ağustos 2020 Perşembe

Hedefli İlave Likidite İmkanı Nedir

 Türk Lirası ve Türk varlıklarının dikkat çekici şekilde değer kaybettiği bugünde TCMB'den gelen ilk mesajlardan biri hedefli ilave likidite imkanlarının kademeli olarak azaltılacağı mesajı oldu.

Hedefli İlave Likidite İmkanı nedir


 Hedefli ilave likidite imkanı, TCMB'nin koronavirüs sürecinde ekonomiyi desteklemek için sağladığı bazı desteklere verilen isimdir. Merkez Bankası, küresel krizin net şekilde hissedilmeye başladığı Mart ayında bankaları ve reel sektörü krizin etkisinden korumak için önemli destekler sağlamıştı. Hedefli ilave likidite imkanları olarak isimlendirilen bu destekleri tek tek sıralamak bayağı uzun sürer ama en önemlilerinden biri Merkez Bankası'nın bankalara politika faizinin (Haftalık repo) 150 baz puan aşağısında likidite sağlamasıydı ve üstelik bankalar bu imkandan daha uygun vadede (91 gün) yararlanabiliyorlardı.

 Bunun dışında hedefli ilave likidite imkanı kapsamında bankalar döviz karşılığı TL swaplarında Türk Lirasını yine politika faizinin 100 baz puan altı maliyetle elde edebiliyorlardı. Son zamanlarda daha sık gündeme gelen TCMB swapları değerlendirilirken bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır. Yazının sonunda konu hakkında ayrıntılı bir yazının linki mevcut; TCMB'nin swap işlemlerini tek yönlü düşünmemek gerekir.

 Son zamanlarda enflasyon görünümündeki bozulma sebebiyle politika faizi yeniden gündeme geliyor; mevcut enflasyon %11-12; on iki ay sonraki enflasyon beklentisi %10 civarında iken TCMB'nin politika faizi %8.25 seviyesinde fakat TCMB'nin piyasayı fonladığı maliyet ise politika faizinin de altında, bununla beraber TCMB'nin fonlama maliyeti düşerken fonlama miktarı belirgin şekilde artmış. Bu durumun en önemli sebeplerinden biri hedefli ilave likidite imkanlarının kullanılmasıdır.

hedefli ilave likidite imkanı ne demek

 TCMB bahsettiğim destekleri küresel krizin etkileri sebebiyle vermişti ve yakın zamanda TCMB'den ekonominin ivmesinin olumlu olduğuna dair net mesajlar gelmişti, bugün de yapısı gereği enflasyonist olan ve TL üzerinde baskı kurabilecek hedefli ilave likidite imkanlarının kademeli olarak sonlandırılacağı mesajı piyasayla paylaşıldı.
Twitter: -Yusuf Yüksel-

2 yorum: