11 Ağustos 2020 Salı

Merkez Bankası Politika faizi nedir

 Merkez Bankası politika faizi; Merkez Bankası'nın iktisadi faaliyetleri yönlendirmek için piyasayı fonladığı faizi verilen isimdir. Merkez Bankası faiz oranı olarak da isimlendirilir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kullandığı politika faizi, haftalık repo işlemleri için TCMB'nin belirlediği faizdir.

 TCMB politika faizi ile ilgili kararlar PPK toplantılarında alınır ve Merkez Bankası'nın ana görevi fiyat istikrarını sağlama olduğu için Merkez Bankası'nın faiz kararlarını enflasyonu baz alarak vermesi beklenir. Merkez Bankası politika faizi ile TCMB'nin ortalama fonlama maliyeti her zaman aynı olmak zorunda değildir. Mesela yakın zamana kadar TCMB piyasayı politika faizinin altında fonlarken şu an TCMB'nin ortalama fonlaması politika faizinin üstündedir.merkez bankası politika faizi ne demek


TCMB Politika Faizi: Haftalık repo nedir


 Yukarıda da ifade ettiğim gibi TCMB politika faizini haftalık repo üzerinden belirler. TCMB'nin haftalık repo işlemleri şu şekilde gerçekleşir; bankalar haftalık repo ihaleleri ile ellerindeki menkul kıymetleri ( Tahvil, Bono vs.) Merkez Bankası'na verirler ve TCMB de bankalara resmi olarak açıklanan Merkez Bankası politika faizi maliyetiyle likidite sağlar. Vade sonunda ise para Merkez Bankası'na, menkul kıymetler ise sahiplerine geri döner. Bu yöntemle Merkez Bankası piyasadaki likiditeyi doğrudan kredileri, faizleri, Türk Lirasının değerini dolaylı olarak etkiler.

TCMB'nin bir hafta vadeli repo ihalesi açmaması

 

  Son günlerde Merkez Bankası'nın haftalık repo ihalesi açmamasına şahit oluyoruz; geçmişte de bu olayın çok daha uzun süre gerçekleşmesine şahit olmuştuk. Merkez Bankası haftalık repo ihalesi açmayarak piyasadaki likiditeyi azaltır, piyasadaki likidite azaldıkça paraya olan talep artacağı için faizler yukarı çıkar ki şu an bu duruma şahitlik ediyoruz. Bunun dışında piyasadaki likidite azaldıkça insanlar likidite arayışı içine girerler ve akla gelen ilk  çözüm döviz satışı olur,bu durumun da Türk Lirasını desteklemesi beklenir. TCMB son günlerde ilave likidite imkanlarını sonlandırarak ve haftalık repo ihalesi açmayarak Türk Lirası likiditesini azaltmak yoluyla TL'i destekliyor. 

Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme