12 Eylül 2020 Cumartesi

Nikola Corporation hisseleri

Nikola hisselerinde büyük entrika


 Günümüzde yatırımcıların en fazla rağbet gösterdiği yatırım alanlarından biri emisyonsuz araçlar oluyor. Emisyonsuz/Elektrikli araçlar ile ilgili her türlü girişim birazcık umut vaat ederse yatırımcıların hücumuna uğruyor ama bu durum da suistimalleri ve fırsatları beraberinde getiriyor. Otomotiv sektörü şu an iki binlerin başındaki internet çılgınlığına ciddi şekilde benzemeye başladı. Günümüzde Amazon, Microsoft gibi hisselerin geldiği yerlere bakınca insan bu hisselere 20 yıl önce yatırım yapsaydım ne olurdu diye düşünmeden edemiyor fakat 20 yıl önce finansal piyasalar yüzlerce çöp sadece sonunda ''.com'' ibaresi olduğu için kapışılıyordu o yüzden emisyonsuz araçlarla ilgili projelerin hangisi hayal satıyor hangisi büyük fırsatlar sunuyor sorusu üzerinde fikir yürütmek gerekir. Nikola hisseleri bahsettiğim durumu izah etmek için geçen hafta bize çok güzel bir hikaye sundu.

 Geçtiğimiz hafta General Motors ile Nikola Corporation birlikte pick-up üretmek konusunda anlaşma yaptıklarını duyurdular. General Motors, bu anlaşmayla birlikte Nikola hisselerinin %11'ini alacağını duyurunca her iki şirketin hisseleri teknoloji hisselerinin sıra dayağı yediği bir haftada büyük kazançlar sağladı; haber ile Nikola hisselerinin günlük değer kazancı %40 olmuştu. Dün ise şirket hisseleri skandal iddiası ile %15 civarında değer kaybetti ve GM ile ortak üretim rüzgarıyla 35 dolar seviyesinden başlayan ralli 35 dolar seviyesinin de gerisine düştü.

Hindenburg Research, Nikola'nın Ceo'su Trevor Milton ve şirketi dolandırıcılıkla itham etti. Hindenburg iddiaları arasında şu türlü ithamlar var.

  • Nikola'nın yolda gittiğine dair videolar yayınladığı tır hareket etmiyor, yokuş aşağıya bırakılmış.
  • Nikola Corporation'ın çok iddialı olduğu hidrojen üretimi direktörü olarak inşaat sektöründeki kardeşini atamış. (Nikola rakiplerine göre %81 daha ucuz maliyetle Hidrojen üretebileceğini iddia ediyor.)
  • Nikola fabrikası iddia edildiği gibi güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapmıyor, fabrikanın çatısında güneş panelleri yok.
  • Nikola Corporation'ın şimdiden 3,5 milyar dolarlık ön sipariş aldığı belirtilmiş ama bu siparişlerin neredeyse 1/3'ünü veren şirketin sadece 1,3 milyon dolar nakiti var.


 Hindenburg Research'ün iddiaları bu şekilde devam ediyor.

Not: ABD'de sadece yukarıda bahsettiğim gibi şirketlerin açıklamalarının ve vaatlerinin doğruluğu üzerine çalışma yapan araştırma şirketleri mevcut. ABD'de yukarıda bahsettiğim gibi ciddi skandalların ortaya çıkması ara sıra karşılaşılan bir durum.


 Trevor Milton, Hindenburg Research'ün iddialarının yalan ve aldatıcı olduğunu ve avukatlarının SEC (ABD'nin SPK'sı) ile irtibata geçtiğini ifade etti. Trevor MiltonHindenburg Research'ün araştırmasının bir analiz değil, şirketin hisselerinin düşeceğine dair pozisyon almak(Short) için gerçekleştirilen bir iş olduğunu ifade etti.

 Toparlamak gerekirse Nikola corporation her senaryoda bayağı entrikalı bir hikayenin merkezinde.

(09.08.20)

Balon mu yoksa fırsat mı: Nikola hisseleriÇoğu insan zamanında Bitcoin alsaydım ne olurdu diye hayal kurar ya da Apple, Amazon, Tesla gibi hisselerden çok daha önce haberdar olmak ister. Bu tür hayali olan insanların bu denli büyük prim yapacak varlıklardan zamanında haberdar olsaydı o zamanın şartlarıyla da bu varlıklara yatırım yapıp yapmayacağı ise tartışmaya açık bir konu.

 Bu yazı bahsettiğim varlıkların yanına adını yazdırabilecek veya tam aksine ileri Nikola corporation olayı olarak anılabilecek bir varlık hakkında.


Nikola corporation


nikola motors corporation

 Nikola corporation, Trevor Milton tarafından 2014'te kurulan bir şirket. Geleceği çok parlak olarak kabul edilen emisyonsuz araçlar konusunda çalışmalar yapan şirket daha çok kamyon, tır, çekici gibi araçlara yönelmiş durumda. Geçenlerde Arizona/ABD'de fabrika inşaatına başlayan şirket 2021'de araç üretmeyi 2023'te ise üretimi yıllık 35.000-50.000'ne çıkarmayı planlıyor.


 Elon Musk'ın Tesla Motors şirketi ortaya koyduğu yenilikler ile çok büyük sükse yapınca karşıdaki lokmacının iş yaptığını görüp hemen arkasından lokmacı açan esnaf gibi Trevor Milton da aynı konseptin ağır araç şeklini üretmeye soyunmuş. Elon Musk; hantal, küçük elektrikli araç algısını kırarken Trevor Milton uzun mesafe kat edebilen ve makul hızlara çıkabilecek ağır araçlar üretmeyi vaat ediyor. Nikola Motor'un ismine kadar Tesla'dan esinlendiğini ifade etsek hatalı olmaz. Şirketin Tesla ile farkı araçlarda elektriğin nasıl elde edileceği ile alakalı; Nikola Motor elektriği Hidrojen'den üretecek, bunun nasıl olduğu ile alakalı yazılar okudum ama alanım olmadığı için hata yapmaktan çekiniyorum o yüzden ayrıntıya girmeyeceğim.

nikola motors stocks
Nikola Tesla
Nikola hisseleri


 Nikola Corporation, bir fikirden fazlası olabilmek için ihtiyaç duyduğu sermayeye halka açılarak ulaşmaya çalışıyor. Yakın zamanda 10 dolara halka arz edilen şirket hızla 90 dolar seviyesini aşarak 35 milyar dolar civarında bir değere  ulaştı ki bu rakamla şirket ABD'nin en değerli otomobil şirketlerinden biri oldu. (GM: 35 milyar dolar, Ford: 25 milyar dolar) daha sonra belki de bilanço etkisiyle (Buraya gülücük gelecek: +80 milyon milyon dolar zarar eden şirketin geliri 36.000 dolar. Evet bin.) Nikola hisseleri 30-40 dolar bandına geriledi. şu an Nikola Corporation piyasa değeri 10-15 milyar dolar seviyesinde.

 Bu olay büyük resimde dünyadaki para bolluğunu, yatırımcılardaki getiri arayışını da bize gösteriyor. emisyonsuz araçlar 2000'lerin başındaki Dot-com balonunu anımsatıyor; 2000'lerin başında dijitalleşme/internet ile ilgili deli saçması fikirler bile büyük sükse yapıyordu; tabii ki bu furyada Amazon gibi (Dot.com balonu sürecinde 100 doların üstünden 20 doların altına düştü, bu süreçte ortalama bir sermayeyle bile şirkete yatırım yapan varsa bugün torununu bile emekli etmiştir.) çok iyi fikirlerde vardı ama o dönem .com biten dünya kadar aptalca yatırım da büyük prim yapmıştı.

Nikola ve Hidrojen Enerjisi


 İfade ettiğim gibi teknik kısmı alanım olmadığı için değinmeyeceğim ama Nikola'nın sunduğu en büyük yenilik hidrojen enerjisinden üretilen enerjiyi taşıtlarda kullanma. Trevor Milton'ın karşısına lokmacı açmasından mı içerlendi bilemiyoruz ama Elon Musk bunun tamamen saçmalık olduğunu ifade ediyor. Altta Nikola Corporation araçlarında kullanmayı planladığı hidrojenden enerji üretme üzerine uzun yıllardır faaliyet gösteren Plug Power INC'in hisse performansı var son üç ayda neredeyse 3 kat değerlenen şirket dünya borsalarının ralli yaptığı 2009-2013 arasında %98 değer kaybetmiş. 2000'lerin başında bin doları aşan  şirket hisseleri yıllardır yatırımcılar nezdinde değer bulmuyor ama son üç ayda ise apayrı bir hikaye var.

Trevor milton

 Plug power sadece bir örnek benzer şekilde hidrojen enerjisi üzerine çalışma yapan şirketlerin hepsinin hikayesi aşağı yukarı aynı. Toparlamak gerekirse Trevor Milton'ın Nikola Motor'u sektörüne yeni bir heyecan getirmiş bir firma. Tesla'nın ilk günleri gibi sektöre girmesiyle balon mu yoksa büyük fırsat mı sorusunu sorduran bir şirket. İleride ismin çok daha sık duyacağız.

Tesla hisseleri hakkında daha önce şu yazıyı yazmıştım.-Tesla hisseleri-
Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme