12 Ağustos 2020 Çarşamba

Ölü kedi sıçraması nedir

 Ölü kedi sıçraması (Dead Cat Bounce) güçlü bir düşüş sonrası varlık fiyatlarında görülen geçici iyileşmeye verilen isimdir. Ölü kedi sıçraması kavramı hayatını kaybetmiş bir kedinin bile yeterli yükseklikten aşağı bırakılması durumunda zıplayacağı metaforundan yola çıkarak üretilmiş bir terimdir.

Ölü kedi sıçraması neden olur


  • Amatör yatırımcılar

Ölü kedi sıçramasına sebep olan en önemli dinamik amatör yatırımcılardır. Belli bir varlıklar mantıklı veya mantıksız bir sebeple iyi getiri elde edebilen amatör yatırımcılar bu durumun bir sonu olması gerektiğini çoğu zaman idrak edemez veya görmezden gelmeyi yeğler bu da bahsettiğim varlıklarda ortaya çıkan büyük satışlarda dayak yiyen yatırımcının satışlar durulduktan hemen sonra güçlü şekilde alıma geçmesi ve ardından bir posta daha dayak yemesine sebebiyet vermektedir. Varlıkla duygusal bağ kurmanın da bu olayda önemli etkisi vardır.


ölü kedi sıçraması nedir


  • Kendini gerçekleştiren kehanet

 Satış gerekçesinden bağımsız büyük satışlardan sonra önemli bir düzeltme geleceği beklentisi piyasalarda kendini gerçekleştiren kehanete örnektir. Birçok yatırımcı bu türlü fiyat hareketleri bekler ve bu beklenti bu türlü fiyat hareketlerinin sebebi olur.


  • İstemsiz satışlar sonrası fırsat beklentisi

 Birçok yatırımcı elinde tuttuğu varlığı tutmaya devam etmek istese de teknik analiz bazen net şekilde satış gereksinimini ortaya koyar veya profesyonelliğin gereği zarar-kes noktalarına dokunan varlıklar satılır ama varlığı tutmaya devam edecek yatırımcı için bu durum fırsat olarak değerlendirilir. Büyük satış sonrası gelen alım ölü kedi sıçraması değilse yatırımcı bu fırsatı kaçırmak istemez. Her fiyattan alan uzun vadeciler bu durum için örnek olabilir.

 Finansal piyasalardaki en zor analizlerden biri ölü kedi sıçraması ile büyük fırsat arasındaki farkı ayırmak olabilir bu sebeple özellikle uzun vadeci olmayan yatırımcıların büyük satışlardan hemen sonra bir varlıkta fırsat kaçırma korkusuyla hızla alıma başlaması hatalı bir tercih olabilmektedir yine kısa vadeciler için ölü kedi sıçramaları güzel ve kolay getirilere dönüşebilmektedir.

 Bunun dışında bir varlıktaki kaybı baz alıp bunu aynı varlıktan geri elde etme ısrarı en yaygın hatalardan biridir. Elimizdeki varlık zarar etmişse bunu eski fiyatı üzerinden değerlendirmek hatadır; değer kaybeden varlık daha sonra kat kat değer kazansa bile bu realite değişmez. (Batık maliyet yanılgısı)Twitter: Yusuf Yüksel 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme