4 Ağustos 2020 Salı

Short Squeeze nedir

Ön not: Prensip olarak yazılarımda teknik ve yabancı kelime kullanmamaya özen gösteriyorum ama Short Squeeze kavramının Türçeye'ye doğru düzgün bir çevirisi henüz yok.

Short Squeeze, bir varlığa dair olumsuz beklentilerin varlığın değerlenmesine yol açabilmesi olayını açıklamak için kullanılan bir tanımdır. Bilindiği gibi finansal piyasalarda yatırımcılar bir varlığın değer kaybedeceğini ön görerek de para kazanabilmektedir. Yatırımcılar bir varlığın aşırı değerli olduğunu düşününce bu varlığı miktarı ile belli bir vadede borçlanıp bugünkü değerini paraya çevirebilirler. (Açığa satış) Vade sonununda açığa satılmış olan mal değer kaybederse yatırımcı kar ederken aksi senaryoda ise yatırımcı zarar etmektedir.

 Short Squeeze, bir varlığın açığa satış hacmindeki büyüklüğünün varlığın günlük alım-satım hacmine oranla çok yüksek olması sonucu varlığa karşı olumsuz beklentilerin varlığın değerlenmesine yol açmasını ifade eder. Daha basit ifadesiyle örneğin yatırımcılar A hissesinin çok değerli olduğunu öngörüp açığa satarlar ama bu açığa satışlar, vade sonunda varlığın alım-satım hacminin sığlık sebebiyle hissenin arz-talep dengesini talep yönlü güçlü şekilde bozar ve bu sebeple varlık değer kazanır. Sonuç olarak da yatırımcının çok değerli olduğunu düşündüğü hisseler daha değerli hale gelmiştir ki bu durumda daha fazla yatırımcı hisseyi açığa satmaya başlar ve bu durum kısır döngüye sebebiyet verir.

 Short Squeeze kavramı son zamanlarda dünyada birçok önemli hisse ile birlikte anılmaya başlamıştır ki ileride bu durum piyasaları genel anlamda etkileyen bir faktör olarak bile önümüze çıkabilir.


Volkswagen'in dünyanın en değerli şirketi olması Short Squeeze, kavramını en net şekilde yaşadığımız durum 2008'de Volkswagen'in dünyanın en değerli şirketi haline gelmesi olayıydı. 2008'de Porsche'nin Volkswagen'deki payını gizlice %42,6'dan %74,1'e çıkarması ve şirket hisselerinin %20,1'nin Almanya'nın bir eyalet yönetiminin elinde olması sebebiyle şirketi açığa satmış olan yatırımcılar şirket hisselerinin sadece %5,8'inin alınıp satıldığı bir piyasada pozisyonlarını kapatmaya çalışmıştı ve bunun sonucu şirket hisseleri 1.000 avronun üzerini görmüştü. Volkswagen, 370 milyar dolar civarında değerle o dönemde dünyanın en değerli şirketi unvanını kısa bir süreliğine olsa da ele geçirmişti.

Short Squeeze ve Tesla Hisseleri


 Short Squeeze kavramı yakın zamanda piyasalarda çok daha fazla duyacağımız bir kavrama dönüşebilir ama özellikle Tesla hisseleri bu konuda çok dikkat çekici bir konumda. Tesla hisselerinin 2020'deki tuhaf karşılanan rallisine sebep olarak sunulan önemli dinamiklerden biri Short Squeeze gösteriliyor.

short squeeze nedir

 Tesla şu an ABD'de ve dünyada fiyatı en pahalı bulunan şirket olarak anılabilir. Tesla hisselerinin açığa satış büyüklüğü 20 milyar dolara ulaşan ilk şirket oldu ve şirketin piyasa değeri 300 miyar dolar civarında. En fazla açığa satılan ikinci şirket Apple ve Apple hisselerinin açığa satış miktarı 13 milyar dolar iken piyasa değeri bu yazı yazılırken 1.9 trilyon dolar civarındaydı.

 Geçen sene Tesla'yı açığa satanlar 38 milyon hisseyi satın almak zorunda kalmışlar (Bu sene bu rakamın çok daha yüksek olduğunu tahmin etmek güç değil.) ki bu rakam şirketin toplam hisselerinin yaklaşık %20'sine denk geliyor. 

 Şu an Tesla hisselerinin neredeyse %60'ı ve halkın ulaşımına açık (Float) Tesla hisselerinin yaklaşık %73'ü kurumsal yatırımcılara ait. 2019'un son çeyreğinden kurumsal yatırımcılar net 1.9 milyon Tesla hissesi alırken açığa satışçılar 10 milyon hisse satın almışlar. 2020'nin 1. çeyreğinde kurumsal yatırımcılar 4.4 milyon Tesla hissesi satarken açığa satışçılar 10 milyon hisse almışlar yani şu an Tesla hisselerine gelen talepte açığa satışların etkisi son derece yüksek. Bunun dışında birçok profesyonel yatırımcının açığa sattığı hisselerin zarar etmesi ihtimalinin ortaya çıkması durumunda hisseleri alarak portföyünü hedge etmesini de hesaba katarsak başta Tesla olmaz üzere birçok hissede Short Squeeze kavramı gündeme gelebilir.

Ekleme: Tesla hisseleriTwitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme