17 Eylül 2020 Perşembe

Snowflake Hisseleri

  Snowflake hisseleri halka arz edildikten sonra dün ilk defa borsada işlem gördü ve inanılmaz fiyatlamalara şahitlik ettik. Dünkü fiyatlamalara şahit olan herkes bu şirketin ekstra numarası ne? Ben ne kaçırıyorum diye merak etmiştir diye düşünüyorum ama bu düşünce ile buraya ulaştıysanız sizde sorun yok çünkü gerçekten de Snowflake şirketinin en azından internet ortamında paylaşılmış ekstra bir hikayesi yok.


 Şirket hakkında bildiklerimiz cloud tabanlı veri depolama şirketi olması ve şirket hızla büyüyor. Genelde teknoloji hisselerine pek fazla yatırım yapma eğilimi olmayan Warren Buffett bu şirketin halka arzını katılmış ki bu katılım şirketin halka arzına olan talebi arttırdı. Bu halka arzdan sonraki ilk işlem gününde Warren Buffett'ın şirketinin elindeki Snowflake hisseleri 800 milyon dolar prim yaptı. Snowflake daha işleme açılmadan zaten bir tuhaflık olacağının işaretlerini vermeye başlamıştı. 70-80 dolardan halka arz edilmesi beklenen şirket gelen yoğun talep sebebiyle halka arz fiyatını 120 dolara yükseltmişti dün ise Snowflake hisseleri 240 dolardan işleme açılıp 253 doları test etti. Hisseler işlem görmeye başlaması ile şirket bir ara +80 milyar dolar civarında değere yükseldi ve günü 70 milyar dolar civarında piyasa değeriyle kapattı. Bugün ise şirket 60 milyar dolar civarında bir değere sahip.


Snowflake hisseleri neden büyük sükse yaptı


 Snowflake şirketi hızla büyüyen bir profil çiziyor. Geçen sene 265 milyon dolar ciro yapan şirket bu sene 400 milyon dolar ciro bekliyor. Şirket geçen sene 400 milyon dolar ciroyla beraber 348 milyon dolar da zarar yazmış.

Snowflake şirketi
Snowflake'in cirosu  Şirketlerin potansiyeli bilançosundan önemlidir örneğin şu an 30-40 bin dolar gibi bilançolar açıklayan Nikola da 15 milyar dolar piyasa değerine sahip ama Nikola yatırımcılarına ileride emisyonsuz ağır taşıt alanında en önemli şirketlerden bir olmayı vaat ediyor. Snowflake'in rakipleri Google, Amazon, Oracle, Microsoft... Saydağım şirketlerin üçü Snowflake'in gördüğü rağbette önemli katkı sahibi olan Berkshire Hathaway'den daha büyük. (Buffett'ın şirketi.) Yine bahsettiğim şirketlerin hiçbirinin ana faaliyet alanı veri depolama hizmeti değil ama her biri bu alanda dünyanın en büyük hizmet alıcılarında biri olması sebebiyle şirketler kendi ihtiyaçları için yaptıkları yatırımı bir de ek gelire çevirmişler Snowflake için olabilecek en muhteşem senaryoda bile bu devlerden nasıl pazar kapacak sorusuna bir yanıt bulamadım.

 İfade ettiğim gibi Snowflake şirketi geçen sene 265 milyon dolar ciro yapıp 350 milyon dolar zarar etmiş. Şirketin bu sene 400 milyon dolar ciro hedefine ulaşacağını ve cirodan %10-15 kar ettiğini düşünelim. Şirket yine de dünkü fiyatlaması ile fiyat kazanç oranı (kaç yıllık kar ile şirket satın alınabilir.) 1.500 gibi bir değer çıkacak. Şirket dünkü fiyatlaması ile bir ara S&P 500'de yer alsa en değerli 65. şirket olabilecek bir fiyattan işlem gördü; S&P 500'de Snowflake şirketinden daha az cirosu olan bir şirket yok.


 
Twitter: Yusuf Yüksel

2 yorum:

  1. Stabil çalışan bir şirket hissesi için ortalama f/k oranı kaç aralığında olmalı yani yaptığımız bir yatırım kaç yılda kendini amorti etmeli?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Bu şirketin büyüme, faaliyet, risk, sektörün durumu gibi kıstaslara göre değişir ama baz alınan ana kıstas risksiz sabit getirili(Tahvil vs.) Varlıklardır diyebilirim. Örneğin mevduat faizinin %10 olduğu yerde ekstra bir hikaye yoksa hisse bir risk vaat ettiği için %10'dan daha fazla getiriyi ima eden f/k değerine sahip olmalıdır diyebilirim.

      Sil