14 Eylül 2020 Pazartesi

Borsaları balinalar mı sürüklüyor

 Geçenlerde Abd'de teknoloji hisselerinin yükseliş ve düşüşünde Softbank'ın katkısı hakkında bir yazı yazmıştım; bu yazı ise o yazının devamıdır.

  Öncelikle Ağustos ayının sonunda teknoloji hisselerindeki abartılı yükseliş ve arkasından gelen düşüşte Softbank'ın payı ile ilgili yazdığım şu yazıyı okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim.(Softbank olayı) Yazıda da belirtmiştim Softbank çok kısa sürede 4 milyar dolar değerinde opsiyon alması piyasaların dengesini bozmuştu ama büyük resme bakınca piyasaların üzerinde opsiyonları etkisi uzun zamandır Softbank'ın etkisinden çok çok daha güçlü ve bunun kaynağı da geçmişte gördüğümüzün aksine küçük yatırımcılar !

 Üstteki linki okumadıysanız yine kısaca hatırlatayım; bir müşteri 1 adet hisse alırsa aracı kurum bunu ''Hedge'' etmek için gidip 1 adet hisse alabilir (Genelde alır) ve örneğin 1 adet opsiyon 5 dolar, hisse 500 dolarsa opsiyon sahibi opsiyon aldığı hissede kendi sermayesinin 500 katı para girişine sebebiyet verebilir. Hisse değer kazanırsa aracı kurumun bir zararı olmaz zaten aracı kurumun bu işlemde karı opsiyonun maliyetidir. Hisse değer kaybederse aracı kurum daha da fazla kar etmek için alan kazanır. Bir hisse opsiyonunda durum bu iken piyasada opsiyon olayı anormalleşir ise durum apayrı bir hal alır.


  Şu an ABD'de opsiyon işlemlerinin hacmi görülmedik şekilde artıyor, tarihte ilk defa opsiyon ticareti hisselerin kendi işlem hacmini aşmış ki bu hisse fiyatlarında parabolik artışların da sebebi çünkü alınan her opsiyon bir taraftan hisselere alış getirirken ( Talep artışı) ardından da arzın azalmasına (alınan hisseler Hedge amaçlı olduğu için tutuluyor.) sebebiyet veriyor ve bu eğilimdeki süreklilik sürekli olarak artan talep düşen arz durumuna sebebiyet verebildiği için hisselerde abartılı bir artışı tetikliyor ve aksi yönde pozisyon almayı da daha riskli ve etkisiz hale getiriyor.(Short squeeze)
  Yazının başında ABD borsalarında ve özellikle teknoloji hisselerinde Ağustos sonundan beri gerçekleşen ilginç fiyatlamaları Softbank özelinde anlatmaya çalışmıştım ama Softbank 4 milyar dolarlık opsiyon ile piyasalarda sınırları zorlayan bir spekülasyon yaparken küçük yatırımcılar yaz başından beri 30 milyar dolarlık opsiyon almışlar. (10'dan daha az kontrat alanlar.) Küçük yatırımcının opsiyonlara ilgisi görülmedik şekilde artıyor.
 Küçük yatırımcının (onun altında kontratı olan) opsiyon alma eğilimi arttıkça da büyük sermayenin ise eğilimi belirgin şekilde azalıyor. FT bahsettiğim duruma çok daha ayrıntılı şekilde şurada değinmiş, okumanızı tavsiye ederim. (Link)

  Normal şartlar altında küçük yatırımcı ile büyük yatırımcı ters düştüğünde küçük yatırımcının yanlış yaptığını genel kabuldü ama 2020 borsa rallisinde bu genel kabul bozuldu; başka örnek var mı bilmiyorum ama ilk defa bir ralliyi küçük yatırımcılar büyük yatırımcılardan önce 2020'de sezdi diyebiliriz ya da küçük yatırımcının yatırım eğiliminin/kapasitesinin artması 2020 rallisinin ilk kıvılcımlarını tetiklemişti diye yorumlamak da mümkün. 

Konu dışı: ABD'de kamunun hanehalkına sağladığı destekler pandemi sürecinde insanların gelirinin normal zamanlara göre artmasına sebebiyet verdi ve bu da küçük yatırımcının ABD'de yatırım eğilimini/kapasitesini anormal şekilde artırdı. Şurada konu hakkında bir makale bulunuyor. (Piyasalar için önemli hafta başlığıyla Link ) Diğer taraftan alınan önlemler kısa vadede gelirleri artırmışken serveti korumayı çok çok zor hale getirdi bu da insanları yatırım yapmaya zorluyor. (Karşılıksız para basmak)

 Olayın öteki tarafında ise insanlar opsiyon alıyor, opsiyon satan kurumlar hisse alıp hisselerin değerini anormal şekilde artırıyor, alınan opsiyonlar kar ediyor bu artış döngüsü sağlıklı değil ve piyasalar üzerindeki riskleri artırıyor.

Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme