15 Eylül 2020 Salı

Softbank ve Masayoshi son

 Geçenlerde Softbank'ın tek başına ABD piyasalarında büyük dalgalanmalara sebep olduğuna dair bir yazı yazmıştım. Bu yazı da S&P 500, NASDAQ gibi dünyanın en büyük borsalarında ''Balina'' etkisi oluşturabilecek kapasitesi olan Softbank ve CEO'su Masayoshi Son hakkında.


Softbank nedir


 Softbank, Japonya'da bir telekomünikasyon firması olarak kurulmuş olsa da günümüzde bir holding haline gelmiştir. Forbes'e göre dünyanın en büyük 36. Japonya'nın ise Toyota'dan sonra en değerli şirketidir. Softbank'ın değeri şu an 110-120 milyar dolar civarındadır (12,25 trilyon yen) ve şirket teknoloji şirketlerine yaptığı yatırımlarla dikkat çekmektedir. Masayoshi Son


 Masayoshi Son, Softbank'ın kurucusu ve CEO'sudur. Son şirketi 24 yaşında kurdu ve şirketin başarısında çok büyük pay sahibidir. 2008 yılından beri reel/nominal getiriler bütün dünyada son derece düşük bu sebeple de büyük ya da küçük sermaye sahibi bütün yatırımcılar servetlerini korumak veya bir getiri sağlamak için daha riskli yatırımlar yapmaya daha meyillidir diyebiliriz. Bahsettiğim durum Japonya'da ise doksanlı yılların başından beri yaşanıyor bu sebeple de Japonlar yatırım eğilimi yüksek bir millet. Masayoshi Son ise japonların Warren Buffet'ı gibi bir sima; ülkedeki en popüler kişilerden biri (Twitter'dan 2,7 milyon insan takip ediyor.) ve yatırım kararları toplum tarafından önemli bulunuyor.


Masayoshi son
Masayoshi Son Masayoshi Son, geçmişten beri teknolojiye yatırım yapan bir kişi; iki binli yıllardan önce Alibaba gibi bir şirketin potansiyeli fark edip 20 milyon dolara şirketten pay aldı. aldığı payların piyasa değeri 2014'te Alibaba halka arz edilince 60 milyar dolardı. Son'ın bu türlü başarılı yatırımları var ama bahsettiğim yatırımların yeterince olumlu dönüt vermeyenleri de var.

 Masayoshi Son, teknoloji yatırımları sebebiyle dot.com balonu patlamadan hemen önce servetinin 78 milyar dolara ulaşması ile dünyanın en zengin insanı oldu ve bu unvanı 3 gün elinde bulundurdu. Balon patlayınca 70 milyar dolar servet kaybederek tarihin en büyük servet kaybına maruz kalan insan oldu yine Softbank'ın piyasa değeri dot.com balonu sırasında 180 milyar dolarlara yükselirken daha sonra 1-2 milyar dolarlara kadar düştü fakat Masayoshi Son daha sonra da sürekli olarak teknoloji hisselerine yatırım yapmaya devam etti.

masayoshi son
Softbank hisseleri


 Masayoshi Son'ın Softbank'ın üç asır boyunca büyümesi ve dünyadaki bütün sektörlerde bir numara olması gibi fazlasıyla iddialı hedefleri var ve teknoloji yatırımlarını bu hedefin anahtarı olarak görüyor. Bu sebeple de dünyadaki en büyük Girişim sermayesi fonunu(Melek yatırımcı/risk sermayesi) Vision fund'u 2017'de kurdu ama bu Softbank için ciddi zorlukları beraberinde getirdi/getiriyor.


Vision Fund


 Softbank, dünyadaki en büyük girişim sermayesi fonu olan Vision fund'u 2017'de kurmuştu.(100 milyar dolar) Fon dünyaca ünlü birçok start-up'ın önemli oranda hissesine sahip (Boston Dynamics, Uber, Wework vs.) ama  fonun masrafları sebebiyle Softbank geçenlerde yıllık 12,7 milyar dolar büyüklüğünde bir zarar açıkladı. Şirket bu zarardan sonra elindeki ARM'i (Önemli bir teknoloji şirketi birkaç sene önce 35 milyar dolara alınmıştı.) Nvidia'a satmak için görüşüyor. Masayoshi Son/ SoftbankVision Fund'tan istediği dönüşü alamadığı için çok daha büyük Vision Fund 2'i kuracak.(138 milyar dolar)

 Toparlamak gerekirse Softbank ve Masayoshi Son dünyada teknoloji denince ilk akla gelen isimler ama Son'ın fazlasıyla riskli hamleleri yatırımcılarını rahatsız ediyor. (Teknoloji hisselerinde büyük oynaklık

Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme