14 Ekim 2020 Çarşamba

Sendikasyon kredisi nedir

 Sendikasyon kredisi, bir banka liderliğinde çok sayıda banka veya finans kurumunun kaynak sağladığı genelde büyük şirket veya bankalara kullandırılan kredilere verilen isimdir. Sendikasyon kredilerine neden ihtiyaç duyulur sorusuna cevap vermek gerekirse ana sebep finans kurumlarının risk dağıtma eğilimidir yani bir finansman kurumu aynı risk değerlendirmesinde bulunduğu bir şirkete 100 milyon dolar kaynak sağlamak yerine genelde 10 şirkete 10 milyon dolar kaynak sağlamayı tercih eder. Genel eğilim bu olduğu için büyük krediler çok sayıda katılımcının kaynak sağlaması ile temin edilir. Bunun dışında ülkeye veya finansman kurumuna göre büyük kavramı değişiklik gösterse de çoğu bankada büyük meblağlar krediye hazır olarak beklemez ki aksi senaryo finans kurumunun işleyişi veya sağlığı hakkında soruları beraberinde getirir. Bu sebeple de büyük krediler çok sayıda finans kurumunun katılımını gerektirebilir.

 Sendikasyon kredilerine katılım, sendikasyon kredisini temin eden banka/şirketin prestijini artırır diğer taraftan yine bu prestijin varlığı katılımı etkiler. Bunun dışında sendikasyon kredisi şartlarını belirleyen en önemli faktör şirketin kredi notudur ve bu konuda bir kural var mıdır bilgim yok ama realitede hiçbir ülkede şirketlerin kredisi notu ülke kredi notunun üzerinde olamamaktadır sonuç olarak da ülkeye dair algı şirketlerin maliyetlerini doğrudan etkilemektedir.

Sendikasyon kredilerinde güncel durum


 Bugün Akbank, geçen sene aldığı sendikasyon kredisi yenilediğini açıkladı. Akbank'ın aldığı sendikasyon kredisi şu bakımdan çok önemli; geçen sene de Ekim ayında yeni seninin ilk sendikasyon kredisini Akbank almıştı ve Akbank'ın şartları diğer birçok bankaya referans olmuştu. (Diğer bankalar da neredeyse aynı koşullarda kredilere ulaşmıştı.) Akbank'ın sendikasyon kredisi için başarılı diyebiliriz, son bir yılda Türkiye'nin CDS'i yaklaşık 150 baz puan yükselirken (CDS genelde 5 yıllıklar üzerinden takip edilir.) Akbank'ın sendikasyon yenilemesi dolar cinsi kredide 25 baz puan, euro cinsi kredide ise 15 baz puan daha yüksek oldu. 

 Akbank; dolar cinsi krediyi libor+250 baz puan; euro cinsi krediyi ise euribor+225 baz puan maliyetle temin etti. Şunu da eklemek lazım kurdaki artışın olumsuz etkisini de unutmamak kaydıyla  Akbank örneği geçen seneki gibi sendikasyon kredilerine referans olursa libordaki hareket sebebiyle temin edilen kredilerin maliyeti geçen seneye göre düşecek.

sendikasyon kredisi ne demekLibor ne demektir: Libor, Londra bankalar arası faiz oranı teriminin kısaltmasıdır; bankalar arasında doların faizidir diyebiliriz. Euribor ise aynı terimin euro halidir. Dün 12 aylık Libor %0,34 civarında iken 12 aylık Euribor -%0,46  civarında idi. 

 Akbank sendikasyon kredisi ile 288 milyon dolar ve 248 milyon avro temin etti yani rakamla ifade edersek Akbank geçen yıl Ekim ayında temin ettiği krediyi %86 küsuratlı bir oranla çevirdi. 

 Sendikasyon kredileri bize nasıl mesajlar verebilir


 Sendikasyon kredileri, ülkeye dair algı konusunda ve makro ekonomik gelişmeler konusunda bize birçok işaret verir. Şirketlerin kredilerini %100'ün üzerinde artırması ülkenin dış borcunun (Döviz cinsi ise) artıyor olması anlamına gelebilir ama bazen de makul şartlarda yeterli kredi temin edilemediği için kredi çevirme oranları düşer ki bu şekilde azalan borcu olumlu yorumlamak zor olur ya da şirketlerin borç azaltma eğilimi güçlüyse kredi çevirme oranları %100'ün altına geriler.Türkiye'de yaklaşık 2 sene önce özel sektörün döviz açık pozisyonu 220 milyar dolar civarında iken (Şubat 2018)  bu rakam şu an 160 milyar dolar civarlarına geriledi. Şirketler döviz borçlarını ödüyorsa veya bir şekilde Türk lirasına çeviriyorsa doğal olarak kredi çevirme oranları düşer; bu durum makro ekonomik olarak olumlu bir gelişmedir ama öte yandan borcun düşük oranda çevrilmesi kredi ödeneceği anlamına gelir ki bu da kur üzerinde baskıya sebebiyet verebilir. 
Twitter: Yusuf Yüksel 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme