7 Ekim 2020 Çarşamba

TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti nedir

  TCMB'nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetine daha önce birçok yazıda değinmiştim fakat konu son zamanlarda bir miktar popüler olması ve konu hakkında sık sık sorular gelmesi sebebiyle konuyu ayrı bir başlığa taşımaya karar verdim.


TCMB Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ne demek


 TCMB ağırlıklı fonlama faizi için TCMB'nin piyasayı fonladığı asıl faiz tanımını yapsak hatalı olmayabilir. TCMB'nin piyasayı fonladığı ana kanal politika faizidir ve Türkiye'de politika faizi haftalık repodur fakat bazı zamanlarda TCMB'nin politika faizi, TCMB'nin piyasa yönlendirmesi konusunda yetersiz kalır böyle zamanlarda TCMB alternatif kanallardan fonlama yapar. (Gecelik faiz vs.) TCMB'nin politika faizi bize TCMB'nin piyasayı yönlendirmek istediği faizi gösterir, TCMB'nin ağırlıklı ortalama fonlama faizi ise TCMB'nin realitede piyasayı fonladığı maliyeti gösterir.

TCMB'nin ağırlıklı fonlama maliyeti nasıl hesaplanır


 İfade ettiğim gibi TCMB piyasayı kendi yönlendirme planına göre farklı kanallardan fonlayabilir ve her bir kanaldan yapılan fonlama maliyeti, fonlama miktarı ile ağırlıklandırılarak TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti bulunur.

 TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti konusu söz konusu olduğunda en fazla sorular sorulardan biri TCMB'nin politika faizi yetersiz kaldığında TCMB'nin neden politika faizinde değişikliğe gitmediğidir. TCMB'nin fonlama maliyeti piyasanın ihtiyaçlarını göre neredeyse her gün değişebilir, politika faizi ise olağan veya olağanüstü para politika toplantıları ile değişir önemli olan TCMB ağırlıklı ortalama fonlama faizi ile politika faizi arasında belirgin bir kopukluk olmamasıdır zaten TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ile politika faizi arasında bir kopukluk yaşanıyorsa bu durum politika faizinde değişiklik beklentilerini beraberinde getirir.

tcmb ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti nedir
TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ile birlikte TCMB'nin fonlama miktarı da piyasa yönlendirmesinde etkilidir. TCMB, kendi politikasına göre zaman zaman fonlama miktarını artırıp azaltarak da piyasada istediği şartların oluşmasını sağlamaya çalışır.

 

 Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme